Hírek, aktualitások

Tájékoztatás az "Családi napközi hálózatok kompetenciáinak erősítése C. projekt eseményeiről
Cafetéria konferencia napirendjén lesz a téritési díj adómentesen adható munkáltatói juttatás, hamarosan elkészülnek a szakmai műhelyek anyagai, indul a projekt honlapja....
Tájékoztató
NCTA „Családi napközi hálózatok kompetenciáinak erősítése” c. pályázati program tevékenységéről
facebook csoport - csatlakozási lehetőség, online tanácsadás
adómentesen átvállalható térítési díj munkáltatóknak
telephelyek, szolgáltatások bővítése, felkészülés a jövő évi változásokra
A projektről:
A Fehér Kereszt Egyesület a Norvég Civil Alap támogatásával 2015. június és 2016. március között szakmai támogató projektet valósít meg. A projektben a családi napközi hálózatok és a hálózati jegyeket mutató – legalább három telephellyel rendelkező- családi napközik működési és szakmai tapasztalatainak és problémáinak. összegyűjtésével és feldolgozásával segítjük a hálózatok munkáját. Nevelést és működtetést segítő gyakorlatorientált anyagok kidolgozásával amelyek a hálózati működési formát helyezik a középpontba szeretnénk erősíteni a szolgáltatókat. A szakmai anyagok kidolgozására műhelymunka keretében került sor.
A pedagógiai témájú támogató anyagok kidolgozásával foglakozó műhely tagjai: Szombathelyiné dr. Nyitrai Ágnes (Kaposvári Egyetem, NCSSZI), Tímárné Hunya Tünde (Csodacsalád Egyesület hálózati koordinátor, főiskolai docens), Papp Szilvia (pedagógus, Magyarországi Pikler-Lóczy Társaság), Grosch Mária, Rabi Edina, Murányi Betti (Fehér Kereszt Közhasznú Egyesület).
A hálózatok működtetésével foglalkozó szakmai műhelymunka tagjai: Nyári Szilvia (Harmatcsepp Közhasznú Egyesület, Hódmezővásárhely), Katulic Péterné (Babusgató Családi Napközi Hálózat, Bp.), Takács Andrea (Kapocs a Gyermekekért Nonprofit Kft., Bp.), Grosch Mária, Rabi Edina és Murányi Betti (Fehér Kereszt Közhasznú Egyesület, Bp.).
A projekt további szándéka volt, hogy a hálózatokból és hálózati jegyeket mutató, ill. a hálózatosodás iránt nyitott családi napközikből erős, érdekérvényesítésre is alkalmas közösséget hozzunk létre.
Az eddigi öt hónap alatt felmértük a működő hálózatok igényeit és feltérképeztük hálózati működési tapasztalataikat. Ennek nyomán megszülettek és véglegesítés alatt állnak azok a szakmai anyagok, amelyek a napi munkát, a működtetést és a több családi napközi telephellyel rendelkező családi napközi hálózatokban a szakmai munka koordinátori támogatását, összehangolását segítik. A szakmai anyagok kidolgozásában gyakorló családi napközi hálózatok vezetői, koordinátorai, napközbeni kisgyermekellátási szakértők, pedagógusok vettek részt.
Az elkészült anyagokat is szeretnénk véleményeztetni működő hálózatokkal és több telephelyen szakmai vezetővel működő fenntartókkal, beépíteni az észrevételeket, s az eredményeket megosztani a családi napközi területen dolgozókkal
Gyvt. törvénytervezet
A projekt eredeti célját módosította az Országgyűlés elé beterjesztett reform a családi napközik átalakításáról.
Észrevételeztük a törvénytervezetet, igyekszünk a nyilvánosságot is tájékoztatni, a törvénytervezetben elérni a szükséges módosításokat.
A Magyarországi Családi Napközik Egyesület által kezdeményezett összefogásban aktívan részt veszünk, a parlamenti szakaszban célunk elérni a legfontosabb módosítási javaslatok elfogadását.
Ezekből a legfontosabbak:
- A kétfelé váló családi napközi szolgáltatás neve, ha módosítva is de maradjon meg a legkisebbeket ellátó új formában "családi napközis bölcsőde" néven.
- A köznevelési törvény óvodakötelezettség teljesítésére vonatkozó 8.§ (5) bekezdése a 2016/2017-es nevelési év végéig hatályos maradjon, átmeneti szabályozással biztosítsák, hogy aki 2016. szeptemberében a köznevelési törvény előírásának megfelelő családi napközibe íratta gyermekét, az ott is maradhasson 2017. augusztus 31-ig.
- A "napközbeni gyermekfelügyelet" kis létszámú ellátási formája optimális lehet a sajátos nevelési igényű gyermekek segítésére. Abban az esetben ha az sni-s gyermek ellátása a napközbeni gyermekfelügyeletben indokolt - hasonlóan a köznevelési területen kialakított rendszerhez - lehessen utána állami támogatást igénybe venni. Ugyanígy a halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek fogadása esetén is járjon állami normatíva, hogy hatékonyan segíthesse a gyermekeket, hogy sikeresen befejezhessék az általános iskolát és szakmát tanuljanak.
- 2017-től valamennyi bölcsődés korú gyermeket ellátó szolgáltatás legyen jogosult a központi költségvetési támogatás igénybe vételére, melynek mértéke is emelkedjen. A fogyatékos és hátrányos helyzetű gyermek ellátása esetén kigészítő támogatás kerüljön folyósításra. Hálózat működtetésekor a szakmai támogatással járó plusz feladathoz hálózati támogatás igénylésére legyen lehetőség.
Ha a törvénytervezetben szereplő 3 szolgáltatásnál már hálózatot kell létrehozni, akkor ez a kérdés még fontosabb mint korábban, az 5 napközi működtetésével létrejött hálózatok esetében volt. (Mivel a kisebbeket ellátó szolgáltatások csak 5 férőhellyel működhetnek 2017-től várható, hogy több lesz a szolgáltatások száma, egy fenntartó ha két hét fős napközivel rendelkezett (14 férőhely), átszervezéssel 3 gondozási helyen 15 férőhelyet alakít ki, ami már hálózatoti formában köteles működni.)
A 2017-es évre felkészülés időszakában a törvényhez kapcsolódó törvények, rendeletek módosításánál (szakmai és képesítési előírások, nyilvántartásba vétel, költségvetési tv.,, stb.) is képviselni szeretnénk a hálózati működés értékeit, érdekeit, ezzel erősíteni valamennyi szolgáltatási formát, mely a családi napközi ellátáshoz tartozik.
Zárt Facebook csoport
jött létre "Családi napközi hálózati összefogás" - néven (https://www.facebook.com/groups/csanahalo/). Várjuk a hálózati terület iránt érdeklődők csatlakozását
Ingyenes szakmai tanácsadással segítjük a csana hálózatokat, melyet a hálózati összefogás facebook csoporttagság mellett a holnap beindulásáig emailben lehet igénybe venni. A kérdéseket az infofeherkereszt@gmail.com emailcímen és a kapcsolódó +G körben, valamint a google hangouts szolgáltatásában fogadjuk.
Adómentes munkáltatói juttatás a térítési díj átvállalása
A dolgozó szülők számára nyújtható adómentes juttatás lehetőségét szélesebb körben megismertetéséért együttműködést alakítottunk ki cafetéria szakértőkkel. November 27-én konferencián is bemutathatjuk a lehetőséget. A programot ajánló hírlevélből:
"Cafeteria innováció lépésről-lépésre,
avagy mi történik, mielőtt bemutatunk egy új juttatást
A múlt héten jeleztem, hogy egy új juttatási elemet szeretnénk bemutatni a Cafeteria Panoráma 2016. konferencia résztvevőinek. Úgy néz ki, sikerül!
...de hogyan is jutottunk idáig?
- Nyár végén megkeresett Grosch Mária a Fehér Kereszt Közhasznú Egyesület ügyvezetõje, hogy furcsa módon a munkáltatók csak a bölcsődei juttatás számláját térítik adómentesen.
- Erre én azt válaszoltam, hogy persze, mert az szerepel az adótörvényben.
- Mária nem adta fel és felhívott telefonon, hogy nincs igazam teljes egészében.
- Bevallom a határozottsága eléggé elgondolkodtatott, pedig néha nem is értettem azokat a szabályokat, amikre hivatkozott. Nekiugrottam hát az szja. törvény 1. sz. mellékletének, de falakba ütközem. Az adótörvény olyan területekre hivatkozott, amit én nem ismerek.
- Szerencsére kiderült, hogy Mária a Gyvt. és Nktv. paragrafusait napi szinten használja, így meglepő fordulat következett.
- Nem nagyon akartam elhinni, de a levelezgetésünkben kirajzolódott egy óvodásokról, kisiskolásokról való gondoskodást segítő adómentes juttatás.
- Persze meg kellett kérdezni a NAV-ot, hogy megvalósítható-e az adómentesség. Az írásos válasz tegnap jött meg: IGEN!
- Tisztában vagyok vele, hogy a magazin olvasók, a konferencia résztvevők nem érik be azzal, hogy "tessék, van egy ilyen is". Nekik az is fontos, hogyan valósítsák meg.
- Ezen dolgozom november 26-ig, hogy Grosch Máriával ne csak a szabályokat ismertessük a Cafeteria Panoráma konferencián, hanem megmutathassuk, hogyan csinálja meg ezt egy munkáltató.
Ha még nem jelentkezett, akkor a www.cafeteriatrend.hu/panorama oldalon regisztrálhat a rendezvényre.
A Cafeteria TREND magazin éves előfizetői ingyenesen vehetnek részt a programon, de kérem őket is, hogy regisztráljanak."
Telephelyek, szolgáltatások bővítésének segítése
A csökkenő csoportlétszám az óvodáskornál fiatalabb gyerekeket fogadóknál új telephelyek létrehozására ösztönöz, hogy a korábbi kapacitást meg tudja őrizni a fenntartó. Sok helyen nincs semmilyen szolgáltatás és az önkormányzatok számára optimális lehetőség ellátási szerződés kötésével teljesíteni a kötelező feladatellátást 2018. évtől. A bővítésre felkészült szolgáltató időben tud ajánlatot adni. 2016. évben családi napközit érdemes indítani annak, aki a férőhelyeit meg akarja őrizni, aki 2017-ben már az év első hónapjaiban működtetni szeretné az új szolgáltatásokat, köztük a napközbeni gyermekfelügyeletbe integrált házi gyermekfelügyeletet.
A bővítést tervezőknek ajánljuk folyamatosan induló tanfolyamainkat, hiszen az ezeken szerzett tanúsítványok az új formákban is elfogadottak lesznek a képzési rendelet módosításáig.
A hálózatban működő vagy hálózat létrehozását tervező fenntartók által küldött hallgatókat kedvezményesen fogadjuk!
Legközelebbi 40 órás családi napközi képzésünk 2015. november 24-én kezdődik, melyhez házi gyermekfelügyeletre felkészítő képzést is kapcsoltunk. A házi gyermekfelügyelet hálózatban is működtethető, jó lehetőség a kiegészítő szolgáltatások bővítésére, része lehet a cégeknek, önkormányzatoknak tett ajánlatoknak.
Jelentkezési lap és további részletek a www.feherkereszt.hu nyitóoldalon találhatók.